Ma 2024. április 25., csütörtök, Márk napja van. Holnap Ervin napja lesz.

Bellarmin Szent Róbert (Roberto Francesco Romolo Bellarmino) (Montepulciano, Toszkána, 1542. október 4. – Róma, 1621. szeptember 17.) olasz jezsuita szerzetes, bíboros. Jelentős szerepet játszott az ellenreformáció idején. XI. Piusz pápa emelte az egyháztanítók sorába 1931-ban.

Elszegényedett nemesi családban született. Édesanyja, II. Marcell pápa nővére támogatta a jezsuita rendet, s Bellarmin is szülővárosa jezsuita kollégiumában tanult. 18 éves korában belépett a rendbe. Három éven keresztül tanult filozófiát a Római Kollégiumban, a jezsuita rend tanulmányi intézetében, majd teológiai tanulmányokba kezdett Monrealéban és Padovában, ahol tomista tanárai voltak. A teológiát Louvainben fejezte be, ahol alkalma volt megismerkedni a protestantizmus tanaival is.Gentben szentelték pappá 1570-ben. A kiváló teológus és szónok híre elterjedt egész Európában. 1576-ban XIII. Gergely pápa visszahívta Rómába, ahol a Gregoriana pápai egyetem apologetika tanszékének élére került. A kontraverzális teológiát kötelező tantárgy szintjére emelte. A tanítás mellett Gonzaga Alajos (Gonzaga Szent Alajos) lelki atyja is volt. Bírálta a pápai udvar világi szokásait, ezért könyveit 1588-ban index alá helyezték, eltávolították Rómából és Nápolyban lett a rend provinciálisa. VIII. Kelemen pápa idején rehabilitálták és visszatérhetett Rómába. 1594-ben újabb betiltás következett, amikor a Konrtroverziák (a protestantizmus elleni harc szellemi útmutatója) 3. kötetét adta ki. Ismét Nápolyba kellett visszavonulnia 1597-ig. Amikor visszatért Rómába, megírta katekizmusát. 1599-ben akarata ellenére felvették a Bíborosi Kollégiumba, majd püspökké szentelték. Giordano Bruno perében ő volt a főinkvizitor. Luis de Molina pelagianizmussal vádolt írásai miatt a dominikánusok és jezsuiták közötti vitában Bellarmin jezsuitaként a molinizmust támogatta. Ezért ismét kegyvesztett lett 1602-ben és Capua érsekévé nevezték ki. 1605-ben XI. Leó pápa visszahívta és teológiai tanácsadójává tett. Bellarmin Rómában hunyt el. A Sant’ Ignazio templomban, Gonzaga Szent Lajos sírja mellett helyezték örök nyugalomra.