Ma 2024. április 25., csütörtök, Márk napja van. Holnap Ervin napja lesz.

1958-ban a 77 éves Angelo Giuseppe Roncallit választották pápává. Egyszerű paraszt családból származott ezért parasztpápának is nevezték. Kíváló egyéniség volt és az emberek nagyon kedvelték, rendkívül humoros ember volt. Ő volt az aki megnyitotta a II. Vatikáni Zsinatot ugyanis úgy gondolta, hogy az egyháznak megújulásra van szüksége, sajnos nem fejezhette be a Zsinatot mert gyomorrákban meghalt. Talán egy pápát sem sírattak meg annyira a XX.században mint XXIII. Jánost. II. János Pál boldoggá avatta. Ő volt az a pápa akinek sikerült megakadályozni, hogy Oroszország és Amerika között ismét háború törjön ki.

Angelo Giuseppe Roncalli a Bergamo melletti Sotto il Montéban született 1881-ben. Bergamóban és Rómában tanult. 1904-ben szentelték pappá. Az I. világháborúban tábori lelkész. Különböző feladatokat lát el Rómában, leginkább a missziók területén. 1925-ben c. érsekké nevezik ki, és Bulgáriában kezdi diplomáciai szolgálatát, amelyet Törökországban és Görögországban folytat. 1944 decemberétől Franciaországi nuntius. 1953-ban bíboros, és velencei pátriárka lett. 1958-ban váalsztják meg pápává. 1959 jamuár 25-én a Falakon kívüli szent Pál Bazilikában meghirdeti a II. Vatikáni Zsinat összehívását, amelyet 1962 október 11-én nyitott meg a világ püspökeinek résztvételével. 1963 június 3-án halt meg. Ünnepét II. Jáos Pál pápa a zsinat megnyitásának napjára helyezte. Jeles enciklikái mellett meg kell említeni remek könyvét, Egy lélek naplója címmel, amely magyarul is megjelent.
a Pacem in terris enciklika olvasható magyarul a Katolikus szerveren: http://www.katolikus.hu/roma/pacem.html