Ma 2024. április 26., péntek, Ervin napja van. Holnap Zita napja lesz.

Az utolsó vacsora emléknapja, az Eukarisztia (Oltáriszentség) alapításának ünnepe. Ilyenkor a székesegyházakat kivéve minden templomban csak egy mise van, az esti órákban. Tilos bármilyen más mise.

A székesegyházban délelőtt van az úgynevezett Krizmaszentelési szentmise. Ezen a misén az adott egyházmegye összes papjának részt kell vennie. Itt megújítják papi fogadalmunkat, valamint a püspök megáldja és megszenteli az azt követő évben használt szent olajokat (keresztelendők olaja, betegek kenete) és a krizmát (balzsammal kevert faolaj, kereszteléskor, bérmáláskor, papszenteléskor és templomszenteléskor használják).

A nagycsütörtöki esti misén a pap az örvendezést, ünneplést jelentő fehér ruhában van. Az orgona a Dicsőség… után elhallgat (ami alatt szólnak a harangok és a csengők is). Húsvét vigiliájáig se az orgona, se a csengő nem szól. („A harangok Rómába mentek...”) Ez jelképezi, hogy senki nem szólt Jézus mellett. A prédikáció után (ahol megtartják) a lábmosás szertartása következik. Ennek hagyománya a Bibliában található, Jézus az utolsó vacsorán megmosta tanítványai lábát. A mise után következik az ún. oltárfosztás. Ez jelképezi, hogy Jézust megfosztották ruháitól. A mise után általában a templomokban virrasztást szoktak tartani, emlékezve arra, hogy Jézus tanítványai elaludtak.

Az ünnep lehetséges népénekei:

• SzVU (Szent vagy, Uram) 79. - Áhítattal készülődjünk testvérek
  • SzVU (Szent vagy, Uram) 80. - E szín alatt itt a nagy jó
  • EN (Az Egyházi év népénekei) 89. - Kiterjeszté az éj szárnyát
  • EN (Az Egyházi év népénekei) 105. - A szeretet asztalához imádással járulunk
  • EN (Az Egyházi év népénekei) 107. - Megtörődött szívünkkel
  • EN (Az Egyházi év népénekei) 108. - Végtelen szeretetednek szent asztalához
  • EN (Az Egyházi év népénekei) 569. - Hol szeretet és egyetértés (Szeretethimnusz)